DLA NIEPODLEGŁEJ... BILIŚMY REKORD
ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
KONCERT KOLĘD
BALIK KARNAWAŁOWY KL.I-III
WARSZTATY CZYTELNICZE ZE SŁODZIAKAMI
WYBORY MŁODZIEŻOWA RADA GMINY
ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ
DLA NIEPODLEGŁEJ... BILIŚMY REKORD
DRZWI OTWARTE 15 MARCA 2019 r.
RAP PEDAGOGIA LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ...
|
|
Inwentaryzacja budek lęgowych w parku
Kilka lat temu, w ramach kwietniowych obchodów Dni Ziemi, uczniowie wykonali i zawiesili na drzewach w parku budki lęgowe dla ptaków. Pracę wykonali solidnie. Budki przetrwały do dziś. 7 marca 2014 r. na zajęciach przyrody uczniowie klasy IV i V SP dokonali ich inwentaryzacji.
W naszym parku szkolnym są dziuplaki: sowy, kowaliki, sikorki i dzięcioły. Można spotkać także dudka. W starych drzewach znajdują się ich naturalne dziuple.
Trzeba pamiętać, ze budki imitują naturalne dziuple i zasiedlane są dopiero w drugiej kolejności. Naturalne dziuple są zamaskowane, zlewają się z tłem i stwarzają lepsze warunki do bezpiecznego lęgu.
7 marca 2014 r. na zajęciach przyrody uczniowie klasy 4 i 5 SP dokonali inwentaryzacji budek lęgowych w parku szkolnym. Zostało 10. Większość jest zamieszkała, ale nie wszystkie znalazły lokatorów. Część wymaga wymiany. Myślimy o zawieszeniu kilku nowych.
Zachęcamy do obserwacji ptaków w miejscu zamieszkania. Dziuplaki do grupa ptaków, które najłatwiej zachęcić do gniazdowania w okolicy naszego ogrodu. Wystarczy wywiesić odpowiednią budkę i możemy się spodziewać, że za jakiś czas zostanie ona zajęta.
Uwaga:
Jedną z najistotniejszych spraw jest zakup lub wykonanie właściwej budki lęgowej. Powinna ona charakteryzować się odpowiednimi wymiarami, odpowiednimi średnicami otworów oraz budową zapewniającą łatwe czyszczenie. [ np. typy wg. prof. Sokołowskiego].
inf. mf
foto: Michał Płociniczak oraz M.F.
informacja z dnia 2014-03-07 17:39:11
|
|
|